Narodil jsem se v Lubech jako prvorozený syn Petra Rácze a následuji ho v jeho stopách už od raného věku. Jako malého kluka mne zajímalo co táta v dílně pořád dělá. Nehnul jsem se tam odtud, dokud tam byl. Motal jsem se mu pod nohami a překážel při práci na nástrojích. V mých dětských očích jsem věděl, že tohle řemeslo chci také dělat. Nejdříve jsem začal, asi jako skoro každý malý kluk, stavět modely lodí a autíček ze dřeva a v průběhu času mě konečně táta nechal pracovat i na houslích. Již v 11 letech jsem si postavil svůj první nástroj, který dodnes mám na památku.
Po ukončení základní školní docházky jsem neváhal a ihned podal přihlášku na houslařskou školu v Chebu. Tam jsem studoval jako nejlepší student ročníku a i proto mne v roce 2011 nadace Schola Ludus ocenila za mimořádné výsledky ve studiu.

V roce 2013 jsem dostal velmi zajímavou nabídku a to zúčastnit se zahraniční stáže v americkém Anchorage. Dostal jsem nějaký čas na rozmyšlenou, jestli se stáže chci zúčastnit nebo ne, ale ten jsem vůbec nepotřeboval. Rozhodl jsem se okamžitě, že tuto příležitost nemohu propásnout. Taková příležitost přeci přijde pouze jednou za život. A tak jsem jako sedmnáctiletý odletěl na tři měsíce sám do Ameriky. Bez větší znalosti jazyka, první let letadlem, nikoho jsem tam neznal, ale vše dopadlo velmi dobře a já se do Anchorage ještě další tři roky vracel. Získal jsem tam spoustu nových poznatků a zkušeností pro stavbu a restaurování smyčcových hudebních nástrojů. Dokonce jsem tam i pár svých nástrojů prodal.
Z Ameriky se kvalita mých nástrojů rozkřikla do celého světa a tak se několik z nich usadilo i v Asii a také celé střední Evropě. U nás v Čechách si můj nástroj zamilovala talentovaná mladá houslistka Miriam Magdaléna Haniková, která na něj nedá dopustit.
Také jsem se zúčastnil mezinárodní houslařské soutěže v Praze. Neměl jsem žádná velká očekávání. Přeci jen já, takové mladé ucho mezi mistry tohoto oboru z celého světa. I přesto jsem z této soutěže odjížděl s velkým potěšením. Uznání od houslařských kapacit za skvěle odvedenou práci bylo více než potěšující. Velký úspěch jsem zaznamenal i na Houslových přehrávkách , kde jsem se umístil první rok na krásném 2.místě a o rok později na 3.místě.
V roce 2016 jsem také začal spolupracovat s významnou německou firmou Berndt&Marx OHG. Podílením se na jejich technologii výroby mi také dalo obrovské zkušenosti, které jsou k nezaplacení.
Své mistrovské nástroje stavím výhradně ručně podle technologií starých mistrů houslařů a za vedení mého otce, který je pro mne dodnes velkým vzorem. Pro jejich stavbu používám nejvíce modely A.Stradivari, Guarneri del Gesú a nebo Domenico Montagnana. Vrchní i spodní deska a krk kompletně ručně opracovávám bez použití jakékoliv moderní technologie či strojů. V naší dílně používáme pro mistrovské nástroje 30let starý, přírodně sušený materiál. Sami si vybíráme to nejlepší rezonanční dřevo a jak je již známo, pro výrobu smyčcových hudebních nástrojů využíváme nejvíce italský smrk a bosenský javor. Také si mícháme svůj vlastní lak podle sto let staré italské receptury, kde se používají čistě přírodní pryskyřice. Tvořivost v tomto řemesle mne nepřestává udivovat. Pořád dokola se musím učit novým věcem.
Vyrábím nástroje, které někomu dělají radost a daní muzikanti, díky mým nástrojům, dělají radost dál svým posluchačům. Vytvářím něco co má hlavu a patu a to mne vnitřně naplňuje. Jsem rád, že tu po mně můžou zůstat nástroje, které ponesou mé jméno.
Váš Michal Rácz