Petr Rácz

Narodil jsem se v Lubech, městečku v Západních Čechách s bohatou houslařskou tradicí. Už v dětství jsem rád sledoval svého dědečka, jenž miloval práci se dřevem. Postupem času byl můj zájem o různé vyřezávání a tvoření ze dřeva stále větší. Můj dědeček byl velmi zručný a spoustu mě toho naučil. To mne nakonec přivedlo až ke stavbě hudebních nástrojů, kterou jsem se rozhodl studovat po ukončení základní školní docházky . Houslařskou školu jsem pod vedením Karla Zadražila a Emila Lupače – mistrů houslařů – úspěšně dokončil jako nejlepší absolvent ročníku. První nástroj, který jsem tehdy jako student vyrobil, mám doma vystavený a pokaždé, když se na něj podívám, jsem pyšný na to co jsem dokázal. Od roku 1994 stavím pod svým jménem mistrovské nástroje, které zakotvili takřka po celém světě. V houslařském umění jsem se zdokonaloval za přispění mistrů houslařů Jana Poetzla, Arpáda Šivaka, Michaela van Berkuma nebo Eduarda Schwena. Účast na různých houslařských soutěží, například v německém  Mittenwaldu, italské Cremoně, ale také doma v českém Náchodě a Praze mi přinesla mnoho dalších skvělých zkušeností, které mě velmi obohatili a mohl jsem dále rozvíjet svůj um v tomto řemesle.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 20170531-164544_2066-international-violin-making-competition-prague-1-1024x842.jpg.

Tónovou kvalitu svých houslí, viol a cell jsem vždy konzultoval s profesory Pražské konzervatoře a členy Dvořákova kvarteta. Nástroje , které zůstali v našich úžasných Čechách, hraje spousta mladých a talentovaných muzikantů jako jsou například: Anna Skálová, Jan Macečko, Jakub Junek nebo Markéta Dominikusová. V roce 2008 jsem úspěšně složil mistrovské zkoušky a se stal členem Kruhu umělců houslařů.

V letech 2009 – 2012 jsem věnoval nástroje ,,Houslové akademii Václava Hudečka´´ v Luhačovicích pro nejlepšího studenta, který byl po čtrnáctidenních kurzech hry na housle vyhlášen na závěrečném Galakoncertě. Je to skvělý pocit, protože nic Vás nenaplňuje víc, než to, že můžete někomu udělat obrovskou radost.

Za přínos v oblasti hudby a odvádění kvalitní práce umělecké práce si mne Word Society Corporation v roce 2012 vybrala a zapsala do své encyklopedie osobností ,, Who is Who´´
Rok 2014 byl stěžejní. Na mezinárodní houslařské soutěži v Moskvě se mé dva nástroje umístili na úžasném třetím a čtvrtém místě v kategorii  „Imitace starých nástrojů“. Tentýž rok jsem se účastnil tónových přehrávkách v Chebu, třetí místo za tónovou kvalitu nástrojů byl další velký úspěch a aby toho nebylo málo ,v ten samý rok jsem vyhrál soutěž ,,Živnostník roku 2014´´.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je kruh-umelcu-houslaru.jpg.

Po celou svou dosavadní kariéru spolupracuji taktéž s významnou německou firmou Streichinstrumente Berndt&Marx OHG.
Mistrovské nástroje stavím ručně podle starých technologií společně se svým synem, který mě v tomto oboru velmi zdatně následuje . Vrchní i spodní deska a krk jsou kompletně ručně opracované. Na nástroje je používán 30 let starý přírodně sušený materiál jako je italský smrk a bosenský javor, který si sami vybíráme. Lak je namíchaný podle sto let staré italské receptury za použití čistě přírodních pryskyřic. Pro stavbu houslí používám převážně modely Stradivari a Guarneri del Gesu, ale samozřejmě není problém na přání postavit i model jiný.

Vyrobit nástroj, na který bude někdo s radostí hrát a předávat tu radost dál je to největší zadostiučinění, které člověka opravdu naplňuje a ví, že tady po něm jednou něco krásného s jeho jménem zůstane.

Váš Petr Rácz